sobota 25. února 2012

Escrima ve filmu

Pokud Vám připadali osobní souboje Caseyho Rybacka nebo Jasona Bournea líbivé, pak vězte, že na jejich atraktivitě se značným způsobem podílela escrima. Nebudu teď sáhodlouze vypisovat, co přesně je toto filipínské bojové umění zač, protože informace jsou na netu, spíš bych chtěl vypíchnout momenty, kdy přesně zmínění filmoví hrdinové tento způsob boje použili. Steven Seagal bude navždycky znám především jako celoživotní propagátor aikida, nicméně koho kdysi ohromil jeho závěrečný duel na nože s Tommy Lee Jonesem, tak si může být jist, že obdivoval escrimu. Typické používání nožů, otáčení zápěstí, kryt druhou rukou, současný kryt s útokem, ochrana snadno zranitelných míst. Škoda jen, že kamera zabírá téměř vždy pouze jednoho aktéra, popř. jsou vidět jen paže druhého bojovníka.



Ryback však techniky s nožem předvedl ve filmu již dříve než na jejím konci. Když s Jordan prchají před pronásledovateli a chodbami se dostanou až do nějaké dílny, zaútočí na Caseyho tři nebo čtyři týpci. Tady se dostáváme k charakteristickým prvkům escrimy, která především při souboji s noži využívá rány směřující na životně důležitá místa. První borec, úhybný manévr a zásah zezadu do krku, druhej dělník, útok do třísel na stehenní tepnu, následně bodnutí do podpaždí na arterii brachialis (tahle sekvence představuje dokonalou destrukční eliminaci protivníka), třetí frajer, probodnutí hrudníku, poranění plíce nebo srdce, no a čtvrtý nebožák se po několika bleskových ranách ocitne přímo u listu cirkulárky...



Pokud se budeme bavit o Jasonu Bourneovi, jeho bojový systém těží hlavně z dovedností, které se slučují v Krav maga. Nicméně ve všech zásadních soubojích celé sérii jsou patrné i techniky boje escrima. Neustálý pohyb tělem, snaha nenechat se zatlačit do rohu, kryty spojené s útoky(v jedničce boj s nájemným vrahem, využití propisky proti noži, ve dvojce souboj s agentem, obrana pomocí srolovaného časopisu znovu proti noži, trojka pak jednoznačně souboj s Deshem a spousta rozličných technik, které doceníte pouze tehdy, když si souboj zpomalíte nebo když si prohlédnete toto video: http://www.youtube.com/watch?v=VIxJqaUtqIw&feature=related). Jedná se dle mého o nejlépe natočený, zahraný a nejrealističtější osobní fight ve filmu vůbec.



Budete-li mít chuť obdivovat rychlost, koordinaci a systém technik escrimy, doporučuji podívat se na jeden z dílů seriálu Fight Quest, kde Vám Dough s Jimmym předvedou, co je to zažít tréninky tohoto atraktivního způsobu boje. Nechybí bahno, puchýře, dril a spousta netradičních drobností. Enjoy.

neděle 19. února 2012

Ve stopách Merantau...

V roce 2009 se na filmové bojové scéně objevil mladíček indonézského původu jménem Iko Uwais a představil nám poměrně neznámé bojové umění pentjak silat, které je v jeho zemi považováno za národní sport. I když jsme se prostřednictvím Tonyho Jaa a Scotta Adkinsna několikrát přesvědčili, že lidské tělo zvládne téměř až nemožné věci (akrobacie, bojové dovednosti, stabilita, rychlost, orientace v prostoru), Uwais nám ve snímku režiséra Garetha Evanse dokázal, že úplně vše jsme ještě neviděli. Rychlá a velice nápaditá choreografie, nejrůznější hand- a footcomba, netradiční používání zbraní, boj proti přesile, spousta wau momentů. 23. března má v Indonésii oficiální premiéru Uwaisův nejnovější snímek s názvem Serbuan Maut (v distribuce půjde s názvem The Raid). Režíruje znovu Gareth Evans, synopse a zejména trailer slibují téměř nonstop akční řežbu plnou drsných killerských scén. Očekávám samozřejmě, v jaké formě se Iko představí a když vidím ty souboje v chodbách, tonfy, nože, tyče, myslím, že se bát nemusím. Velkou role bude znovu hrát jistě i stunt team, který v Merantau odvedl perfektní kus práce. Už se to pomalu blíží, pro větší natěšenost přikládám upoutávku. Doporučuji podívat se pouze na trailer, na netu a zejména youtube jsou již další klipy z filmu, ale tím se připravíte o mimořádný zážitek především z nevšední choreografie. Ten měsíc a kousek už vydržíme...